Subsidie voor RVU/Zwaar werk en duurzame inzetbaarheid eindigt op 31 december 2025
Het project Fit voor Vlees & Vleeswaren loopt af op 31 december 2025. Met dit project kunt u gebruik maken van de... lees meer »
Het project Fit voor Vlees & Vleeswaren loopt af op 31 december 2025. Met dit project kunt u gebruik maken van de... lees meer »
De vleesverwerkende industrie staat onder grote druk. Klantvraag schommelt per week, productvarianten nemen toe, goede... lees meer »
In de vleessector draait het elke dag om kwaliteit, tempo en samenwerken. Maar of een team echt goed presteert, hangt... lees meer »
Door aangescherpte wetgeving moeten per 1 januari 2022 alle inpandige rookruimtes in bedrijven worden gesloten. De NVWA (Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit) houdt toezicht en kan bij een overtreding boetes aan de werkgever opleggen.
Een werkgever heeft enkele keuzemogelijkheden om met de aangescherpte regelgeving om te gaan:
Zo is het nog wel toegestaan om op het eigen buitenterrein één of meer beschutte rookplekken te plaatsen. Meerdere bedrijven hebben al zo’n ‘bushokje’ voor rokers. Er gelden wel een aantal eisen aan zo’n beschutte rookplek op het buitenterrein. De werkgever moet zorgen dat deze:
Als voor rookvoorzieningen op het buitenterrein wordt gekozen, is aan te bevelen om in een schriftelijk rookbeleid vast te leggen waar en wanneer een werknemer dan buiten mag roken, en wat de toegestane frequentie van het roken is. In het beleid kan ook worden opgenomen of eventuele rookpauzes verrekend worden met ADV- of extra verlofuren. En welke hygiëne-eisen gelden bij het verlaten en weer betreden van het pand.
De keuze kan ook vallen op een volledig rookvrije organisatie, waar zowel binnen gebouwen als op het eigen buitenterrein niet gerookt mag worden. Dan is het zaak om te voorkomen dat verstokte rokers stiekem gaan roken op het toilet of elders in het gebouw. Bijvoorbeeld door duidelijke voorlichting en een tijdige aankondiging van het algehele rookverbod, zodat rokers tijd hebben om daarop in te spelen.
Om een wijziging in het rookbeleid in te voeren, moet de werkgever eerst instemming van de ondernemingsraad of personeelsvertegenwoordiging verkrijgen.
Welke keuze ook wordt gemaakt, overweeg om in het rookbeleid ook sancties bij overtredingen op te nemen en om (extra) ondersteuning te bieden aan medewerkers om te stoppen met roken. Bv door het aanbieden van trainingen of door een groep collega’s aan te laten haken bij landelijke campagnes zoals ‘Stoptober’. Op de site van het Trimbosinstituut en van de landelijke vereniging van bedrijfsartsen zijn diverse hulpmiddelen en praktijkvoorbeelden voor bedrijven te vinden.